Unit Stills Photography Portfolio

The Unit Still Photographer works side by side the film crew and tries to capture images of the film event being shot, as well as behind the scenes photos of the ongoing production. Pictures are then used in PR campaigns of feature films, television programs and series, commercials and the like. For example, these are also pictures, that you see when you decide what to watch on which TV channel, or pictures, that fans and the media might find interesting and what they want to show alongside articles promoting the production.

Also the photographer takes pictures for making billboards, DVD covers,… These pictures are usually being taken during a separate studio film shooting – photo shooting.

„Still“ fotograf pracuje po boku filmového štábu a snaží se zachytit snímky právě natáčené akce a také fotografie ze zákulisí probíhající produkce.
Fotografie jsou následně používané v PR kampaních celovečerních filmů, televizních pořadů, seriálů, reklam a podobně.
Jsou to například i fotografie, které vidíte když se rozhodujete co sledovat na kterém televizním kanále, či fotografie co by fanoušci a média mohli považovat za zajímavé a co chtějí ukázat vedle článků propagujících produkci.

Také fotí fotografie na billboardy, obaly na DVD,… Tyto fotografie se většinou fotí během samostatného studiového natáčení – focení.

UNIT STILL
Unit stills / production photography from various movies, series, and music videos, etc.

BEHIND THE SCENES
Documenting the filmmaking process

ACTOR PORTRAITS
To-camera portraits of cast

THEATRE
Shots from the stage